Utazás - Erasmus 1



Lehet, hogy az alábbi bejegyzés egy nagymamabloghoz képest egy kicsit "szakmaisra" sikeredett, de talán annak, aki külföldi pályázaton töri a fejét, segítség lehet. Amúgy meg az óvodában eltöltött közel 30 éve nem múlik el egyik pillanatról a másikra.

Öt évvel ezelőtt ezen a napon kezdtem meg az első Erasmus+ mobilitásomat, ami a mai napig felejthetetlen emlék számomra. Angliában töltöttem 2 hetet a British Study Centres School of English nyelviskolában. 

Képek a nyelviskolából:






Az ilyen típusú projektek, nyilván nem a konkrét nyelvtanulásról szólnak. Nem ez alatt a 2 hét alatt fogsz megtanulni egy nyelvet.  Ezek valami sokkal többet adnak neked... Nyugalmat, hogy más is pont ilyen tudatlanul kezdte,  önbizalmat, hogy mégis meg lehet ezt tanulni, kedvet, hogy ezt igenis érdemes megcsinálni. Rengeteg élményt, ismeretet, arról az országról, ahol a mobilitásodat töltöd, és azokról az emberekről, a világ azon tájairól, ahonnan osztálytársaid érkeznek. 


Kapcsolatokat, amiket később majd jól fel tudsz használni, akár a munkádban, akár a magánéletedben.  Feltöltődést, inspirációt, szemléletváltást, új reményt, kedvet, örömöt, élményt... Csak bíztatni és bátorítani tudok minden fiatalt, idősebbet, hogy merjen álmodni, dolgozzon érte keményen és szerezzen életre szóló élményeket, az Erasmus+ programmal.
Ha esetleg nem hallottál volna még róla, az Erasmus egy olyan uniós program, mely diákoknak és pedagógusoknak biztosít lehetőséget arra, hogy tanuljanak, tanítsanak, tapasztalatokat szerezzenek vagy különböző képzéseken vegyenek részt külföldön. 


Ajánlom különösen a fiataloknak. Előttük még ott a jövő, nem mindegy milyen szemlélettel indulnak útnak, nem mindegy mennyire lesznek nyitottak majd később a másra, mennyire érzik majd magukat otthon egy multikultúrális világban. 


Ajánlom ezt az idősebbeknek is, akik a hétköznapok rutinjába talán kicsit belefáradva, talán belefásulva, új erőre kaphatnak, kinyílhat számukra újra a jövő. A világ folyamatosan, és szerintem egyre gyorsabban változik, fejlődik. Az ember a megszokásban, a rutinban, ha csak nem érik új impulzusok, egyre kényelmesebb, zárkózottabb lesz.  A bezárkózás egyre inkább az újtól való félelmet is jelenti... és elindul egy körforgás. Az embernek  tehát újabb és újabb kihívásokra van szüksége ahhoz, hogy bátor, és a korral haladó legyen. Különösen fontos ez szerintem a pedagógusokra. 

Francia óvodapedagógusokkal

A világ változásaival, változnak a gyerekek is, változik a "tudás" amire szükségük lesz. Nem nyúlhatunk hozzájuk ugyanazokkal a szavakkal, tudásanyaggal, különösen nem a régi eszközökkel, módszerekkel. Minden pedagógusnak szükséglete kell, hogy legyen ezen változás fontosságát felfedezni, és belső késztetést érezni a változtatásra. Maradhatunk a régi bevett szokásoknál, módszereknél, de miért lennénk saját magunk ellenségei? Az új, a megváltozott igényū gyerekekhez , társadalomhoz igazított tanítás, nevelés, nem csak hatékonyabb lesz, de örömtelibb is, az oktató-nevelő munka minden résztvevőjének. Ezt nem az elégedettségi mutatók bizonyították számunkra. Ezt nap mint nap tapasztaltuk munkánkban.
Az új internetes felületek, alkalmazások, módszerek, az IKT eszközök, az eTwinning, a job shadowingok... olyan lehetőségeket adnak a mai pedagógusok kezébe, ami örömtelibb, könnyebb munkát eredményezhet. Persze ehhez először nekünk magunknak kell belefektetni az energiát, az időt. A szükség nagy úr. Biztos vagyok benne, hogy a tavasszal (COVID 19) kialakult  helyzet miatt bevezetett online oktatás, mind az óvodákban, mind az iskolákban sok pedagógust indított el kényszerből erre a felfedező útra. Remélem sokan lesznek akik rajta is maradnak. Mi magunk 5 évvel ezelőtt határoztuk el, hogy ezen elvek szerint megújítjuk tudásunkat és szakmai munkánkat.


Az egyik házi feladat: mutasd be röviden az országot és a települést ahonnan érkeztél.



A 2015-ös év kiemelten fontos volt mind az én szakmai munkámban, mind óvodánk életében, a Perkátai Szivárvány Óvodában, ahol dolgoztam. Ekkor kezdtük meg az első Erasmus pályázatunk megvalósítását.
Hogy mi is az az Erasmus? Ma már többen tudják ezt Perkátán is, de amikor kezdtük, úttörők voltunk ezen az úton. Településünkön mindenképpen, de a hazai óvodák között sem volt nagyon gyakori az óvodák részvétele ezeken a pályázatokon. 


Azt, hogy mi ezen az úton elindultunk, mindenképpen az óvoda akkori vezetőjének, Kovács Tibornénak köszönhetjük. Õ volt az aki minket inspirált, arra ösztönzött, hogy ebbe, a számunkra akkor nagyon izgalmasnak, de nagyon nehéznek vélt úton elinduljunk. Köszönet neki azért, hogy bízott  és hitt bennünk, bennem. Rengeteg szép emlékem van erről az időszakról... Éjszakákba nyúlóan dolgoztunk, kerestünk, kutattunk, írtunk, 100x átolvastunk mindent... Már ez a közös munka összekovácsolt minket. Megalapozta a következő két év közös munkáját, utazásait, és az elkövetkező évek kapcsolatait.

Helyi városnézés

Kirándulás Oxfordba

Mivel ez a terület ismeretlen volt számunkra, rengeteg kérdésünk, aggodalmunk volt, nem csak a megírás, a megvalósítás, de már maga az ötlet felépítésénél is. Meg kellett határoznunk mik a mi helyi lehetőségeink, mik azok az adottságaink amit érdemes kihasználni, hol vannak a  határok ameddig el tudunk illetve lehet menni... Mit hoz ez számunkra a jövőben, mit jelent majd ez később, akár éveken át, milyen hatással lesz ez majd nem csak személyesen a résztvevőkre, de az egész intézmény életére... Nem voltak egyszerū kérdések... A második Erasmus+ már sokkal könnyebb volt.
Ezekben a kérdésekben, döntésekben nagy segítségünkre voltak a Tempus Közalapítvány munkatársai, akik Magyarországon az Erasmus pályázatokat koordinálják. Ez nem a reklám helye, valóban mindig segítőkészek, és a megoldást keresők voltak.


A másik nagy segítség akiket bátran ajánlok, ha valaki tempusos pályázaton töri a fejét, a https://tanartovabbkepzes.hu/  - pályázati tanácsadó oldal. Minden segítséget megadnak , hogy valóban egy sikeres, nyertes anyagot tudj majd leadni. 
Érdemes nézelődni disszeminacióik között, valódi élményekből, megvalósult projektekből nyerhettek ötleteket, információkat.
Annak idején én is leírtam személyes élményeimet erre a felületre is:


Annak idején egy blog létrehozásával folyamatosan nyomon követhető volt a pályázat tervezése, írása, megvalósítása. Ezt egyébként a pályázat lezárásakor a Tempus Közalapítvány külön kiemelte, mint a megvalósítás pozitívumát. Belinkelem ide, ha valaki szeretne jobban bepillantani a pályázatba, az utazásokba, ezeken a bejegyzéseken keresztül megteheti.

http://perkataiszivarvanyovi.blogspot.com/2015/02/a-dontes-megszuletett.html

http://perkataiszivarvanyovi.blogspot.com/2015/07/erasmus-indulas.html

Ha szeretnél bekukkantani a személyes nyelviskolás élményeimbe, kattints az alábbi linkekre:





Bizonyítványosztás



 A végére pedig egy videó az utolsó nyelviskolás napomról.


































Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Nagyi lettem Angliában - Márton nap

Az én angol konyhám - Szilvás morzsás süti

Az én angol konyhám - Olaszos húsgombóc