Egyszer volt... - Harry Potter
A Harry Potter - ha esetleg valaki nem ismerné - J. K. Rowling hét kötetből álló regénysorozata, az angolok büszkesége és örök kedvence.
A sorozat első kötete 1997-ben jelent meg "Harry Potter és a bölcsek köve" címmel, az utolsó könyvet pedig 2007 júniusában adták ki, "Harry Potter és a Halál ereklyéi" címmel.
Azóta több mint 500 millió példányt adtak el a sorozatból, több mint 80 nyelvre lefordítva.
Az utolsó négy kötet egymás után állította fel a „leggyorsabban eladott könyvek” rekordját a történelemben.
A sorozat befejező könyvéből Nagy Britanniában az első 24 órában több mint 2 millió példányt, a világon összesen (ugyancsak az első 24 órában) több mint 11 000 000 azaz 11 millió darabot adtak el.
A történet konkrétan 1,100,086 szót tartalmaz, és sok olyan szó született benne, amit a gyerekek vagy akár a felnőttek a világ minden táján megértenek, hiszen teljesen beépült a nyelvekbe. Ilyen például a "Mugli" vagy a "Quidditch".
A regény amellett, hogy egy igazi mese, amit a gyerekek imádnak, nagyon komoly kérdéseket, gondolatokat dolgoz fel. Ilyenek a halál elfogadása, az erkölcs, a hit, az emberi egyenlőség, antirasszizmus, antitotalitarizmus...
Érdemes a Wikipédia ehhez kapcsolódó részét elolvasni. https://hu.wikipedia.org/wiki/Harry_Potter
A könyvek újabb és újabb kötetei egyre komolyabbak, egyre mélyebbek lettek. Ahogy a gyerekek is, akik annak idején elkezdték olvasni Harry történetét, együtt nőnek, nőttek fel vele az évek folyamán.
Az írónő 1990 nyarán sokat utazott a Manchesterből Londonba tartó vonaton. Az egyik ilyen út alkalmával találta ki a történetet egy kisfiúról, és a varázslóiskoláról. Mikor leszállt a vonatról a King’s Cross pályaudvaron, már nagyjából készen is volt az alaptörténet.
Maga a King’s Cross pályaudvar is fontos helyszíne az eseményeknek. Innen, a 9 és 3/4 -es vágányról indulnak a gyerekek minden évben a varázslóiskolába azaz a Roxfortba.
A hely egyébként a Harry Potter rajongók állandó zarándokhelye, mindig óriási sor kígyózik, hogy egy-egy fénykép készülhessen a trolyval.
Az állomáson egyébként van egy elég nagy Harry Potter ajándékbolt is, ahova mindenképpen érdemes betérni, ha csak nézelődünk akkor is.
Varázs-sakk készlet
Varázspálcák igény szerint... ha nem is Olivandertõl...
Hermione időnyerője
Rowling éveken át dolgozott a történeten, illetve magán a könyvön, amit végül Skóciában, Edinburgh-ban fejezett be. Itt készült el végül az egész sorozat. Nagyon szívesen írt kávézókban. Ezek a kávézók ma büszkén hirdetik, hogy itt született, vagy szövődött tovább Harry Potter története.
Későbbi népszerűsége miatt már nem tudott nyilvános helyen írni, utolsó könyvének vége pedig már titokban készült el egy jól ismert luxusszállodában. Ekkor már csúcsfokára hágott a "pottermánia".
J. K. Rowling 20 év alatt, kispénzű, állami támogatással segített, kislányát egyedül nevelő anyából, a világ egyik legismertebb, miliárdos írónőjévé vált, aki nagyon sokat jótékonykodik.
Könyveiből a Biblia és Mao Ce-Tung idézetei után a legtöbb példányt adták el a világon.
Ha érdekel a többi könyv a listán itt megnézheted.
Az írónõ a hétkötetes sorozathoz később három kiegészítő könyvecskét, valamint egy színházi darabot is írt. Az előbbi három a „könyv a könyvben” műfaj képviselője, vagyis olyan könyvek, amelyekről a regényekben szó esik.
Ezek bevételét is jótékony célra ajánlotta fel.
Az előbb említett színházi darab könyvformátuma négy évvel ezelőtt, éppen ezen a hétvégén jelent meg Angliában. A történet 19 évvel később folytatódik...
A könyv amire az egész ország, de bátran mondhatom az egész világ várt, 2016. július 30-án éjfélkor került ki a könyvesboltok polcára, illetve a vásárlók kezébe. Eddig az időpontig, az utolsó pillanatig, minden könyv szigorúan zár alatt volt.
A The Telegraph angol napilap szerint az előrendelés hatszámjegyű volt, egy olyan piacon, ahol egy könyv 50.000 példányszámos megjelenése is már komolyan megdöbbentő. A százötven boltot felölelő Waterstone könyvesbolt áruházlánc Harry Potterhez kapcsolódó programokkal, játékokkal várta este 1/2 11-re a rajongókat.
A londoni Picadilly Watersone áruház előtt kb. 700 varázslónak, boszorkánynak öltözött rajongó várta, hogy az ajtók megnyíljanak.
Harry Potter történetet a könyv megjelenésével együtt kezdték el játszani a londoni West Enden a Palace Theatreben.
A színház 1480 fő befogadására alkalmas. Olyan szintū volt az érdeklődés, hogy jegyek a színház hivatalos oldalán 2016. júniusában - 2017 december 10-éig- azaz másfél évvel előre elfogytak. 2016 augusztus 4-én nyitották meg újra a jegypénztárakat, amikor is a 2017. december 10-e utáni időpontra lehetett jegyet vásárolni.
Ha valaki Londonban jár és megnézné a darabot itt tud jegyet vásárolni. Jelen állás szerint szeptember 6-án játszák újra a darabot a COVID 19 miatt.
Annak idején ha színházba nem is, de a könyvesboltba azért én is eljutottam, ahol boldog tulajdonosa lettem a könyvnek.
Persze itt is voltak rajongók, játékok, activity, keresztrejtvény, puzzle, "ki mit tud", jelmezek, vajsör, csokibéka, rengeteg vidámság, és izgalom.
Én magam is Potter rajongó vagyok :) többször olvastam, hallgattam végig a történet mindent részét. Csak bíztatni tudok mindenkit, felnõttet, gyereket... ezt legalább egyszer el kell olvasni ...
A könyvesbolthoz vezető utat mécsesek mutatták
Ki mit tud Harry Potterről
A jegy amire megkaptam a könyvet
Az elõkészített már megvásárolt könyvek
Forrás:
Megjegyzések
Megjegyzés küldése