Baba 5 perc - Babavárás - szopizás


Ebben a részben olyan eszközöket, ötleteket szeretnék veletek megosztani, amit mi a szoptatásnál, szopizásnál használunk. Thomas lassan fél éves, van már tehát némi rálátásunk a dolgokra, mik voltak hasznosak, vagy éppen haszontalanok azok közül a dolgok közül amiket a babavárás alatt vásároltunk.
  • Előtej gyűjtése
Mindjárt a legelején egy számomra is ismeretlen dolog a colostrummal, azaz az előtejjel kapcsolatban. 
Én magam több mint 30 éve voltam anyuka, azóta nagyon sokat változott a világ az anyukasággal, a szoptatással kapcsolatban is, de  gondolom nem csak én vagyok az egyetlen aki nem hallott még az előtej összegyūjtéséről. 
A lányom Angliában szült, ahol a colostrum begyűjtése  a terhesség alatt, egy teljesen természetes, sőt minden leendő anyuka számára ajánlott dolog. Próbáltam keresni egy kis információt, segítséget magyar internetes oldalakon, igazából egyetlen egy videót találtam, az szerencsére teljesen friss, 2020 januári.
Hogy mi is az a kolosztrum? 
Olyan folyadék, előtej amely a terhesség 16-20 hetétől termelődik az anyukák szervezetében. Nagyon gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban, fehérjékben, magas a cukortartalma, és ami nagyon fontos rengeteg antitestet tartalmaz ami a baba immunrendszere szempontjából nagyon hasznos.
Minden cseppje kincs, ezért  fontos lenne, hogy minden anyuka összegyűjtse és elraktározza a leendő újszülöttnek.  Itt a videó, ebből még több információt tudtok meg, illetve gyakorlati segítséget is kaphattok a témához kapcsolódóan.


A videóban látható pici, 1 ml-es fecskendőket használtuk is a  terhesség 36. hetétől. A pici adagokat, tényleg csak cseppek voltak, fagyasztóban tároltuk és a szülés utáni napokban Thomas szépen megkapta őket. Angliában ezt nevezik az első védőoltásnak is.

  • Sterilizáló
Thomas, elmúlt 5 hónapos, és egyenlőre még mindig csak anyatejet kap, azt is csak ciciből. Így a cumisüvegek terén nincs túl nagy tapasztalatunk, de annál többet tudunk a szoptatás kellékeivel kapcsolatban.
Az első eszközök egyike, amit megvettünk még a terhesség alatt, az egy sterilizáló volt. Mivel nagyon sok van a piacon, mi is nehezen döntöttünk.
Végül a Philips Avent Elektromos gőzsterilizálóját választottuk... és nagyon jó döntés volt! Csak ajánlani tudom.



A Philips honlapján minden részletes adatot megtalálni, én nem írom le ezeket még egyszer. Tökéletesen mūködik. Tényleg jó, hogy 3 féle méretben is használható. Mi alulra a nagyobb darabokat, mellszívó, cumisüveg mūanyag részeit, keményebb rágókákat, babajátékokat tesszük, a felső részbe pedig a puha, szilikon, vagy gumi alkatrészeket.
Mivel a sterilizáló a konyhában van, az eszközökre pedig gyakran az emeleten van szükség, hasznos dolog, hogy a kosárban fel tudjuk vinni õket anélkül, hogy minden darabot külön megtapogatnánk. Így minden tovább marad steril. Egy javaslatom van, használat után érdemes az alsó, fém víztartó tálcát papírtörlővel szárazra törölni.


Ez a video angol nyelvū, de érdemes megnézni.


  • Mellszívó
A következő nagyon fontos dolog, a szoptatás elengedhetetlen kelléke a mellszívó, amibõl mi két fajtát is vásároltunk, egy elektromos dupla és egy egyes kézit.
Az elektromos Ardo CALYPSO DOUBLE PLUS .-ról szintén nagyon jók a tapasztalataink. Könnyen és változatosan lehet használni, hatékony, egyszerűen tisztítható. Ami fontos , hogy nagyon halk és az alvó baba mellett is nyugodtan használható. A beállításai követik a baba szopizási ritmusát, technikáját, például az elején gyorsan, a későbbiekben amikor a sűrűbb, zsírosabb tejhez ér, már lassabban, erőteljesebben fog szívni. Nagyon jó volt ezt használni az elején, amikor mindenki fáradt volt, különösen a szoptatós anyuka. Akár éjszaka, akár nappal, akár pihenés közben is  le tudta fejni a tejcit, megerõltetés nélkül. A hivatalos honlapon a magyar nyelvű tájékoztatóban minden információt megtalálni, egy magyar felirattal ellátott bemutató videóval együtt.



Sok esetben ésszerūbb vagy egyszerūbb a kézi mellszívó használata. Ha például gyorsan kell a nagyon feszülő mellből egy picit lefejni, hogy a baba könnyebben tudja elkezdeni a szopizást, vagy vásálás, utazás alatt. Ilyen alkalmakra vásároltuk meg a Nuk Jolie kézi mellszívót. Pici, kis helyen is elfér, a tejet ki sem kell belõle önteni, csak lecsavarni a szívó részt és lezárni a tetejével.

https://kezi-mellszivo.arukereso.hu/nuk/



Mindkét mellszívónak van jól záródó teteje, tehát ha csak a hūtőbe szeretnénk berakni, vagy mint ahogy nálunk gyakran előfordul, a munkahelyen lefejt tejet szeretnénk hazahozni, elég csak az üveget a szívóról leválasztani, a tetejét rácsavarni, és máris biztonságosan szállítható, vagy tárolható.

                                  
  • Anyatej tároló zacskó
Mivel sok az anyatej, több mint ami Thomasnak kell, így gyűjtjük a fagyasztóban, késõbbre. Erre speciális anyatej tároló zacskót használunk, a Lansinoh termékét. Tökéletesen zár, könnyen feliratozható, mércével ellátott. Csak ajánlani tudom.
Magyar oldalon itt találtam meg, de érdemes eBay vagy Amazonon itt megkeresni.

 
Egy kis videós bemutató


Az anyatej tárolásának szabályairól  itt olvashatsz.
  • Haakaa szilikonos mellpumpa
Ez számomra ismét egy újdonság volt. Gyakran vagyis állandóan elõfordul, hogy a szoptatós anyukának szoptatás közben csepeg, akár folyik a tej a másik mellébõl. Ilyenkor ez egy elpazarolt komoly mennyiség is lehet, ami bennünk is csak akkor tudatosult, amikor összegyűjtöttük. Elòtte nem is gondoltuk , hogy ez milyen sok. A vákuumos kis szilikonból készült üveget csak ráhelyezzük (rácuppantjuk ) a mellre, és már gyūlik is a tejci. Akár fekvés vagy mozgás közben is használható, nem fog leesni a mellrõl. Az alja is vákuumos, így ha az anyuka például egyedül van a babával,  egyszerűen csak lerakja valahova, és az odatapadó üvegbõl nem fog kifolyni a tej. Mérõszámokkal is el van látva, rögtön tudjuk mennyi van benne. Nagyon hasznos dolog! Könnyen tisztítható, mosogatógépbe és sterilizálóba is bele rakható.



Egyre figyeljünk csak, mivel mindig csak a lazább hígabb tejet gyűjtjük vele össze, a visszapótlásnál ez nem komplex tej lesz, nem lesz benne a magasabb zsírtartalmúból. 
Magyar nyelvū videót nem találtam, belinkelek ide egy angol nyelvűt. 
Ebben ráadásul összehasonlíthatjuk az egyszerűbb és a kicsit továbbgondolt fajtáját.


Angol Amazon oldalon itt tudjátok megnézni.
  • Melltartó mellszívóhoz
A gyakorló anyukáktól gyakran sok idõt vesz el a mellek kiürítése. Elõfordul, hogy a munkahelyen kell leszívni az anyatejet, akár munka közben. Ehhez lehet segítség ez a melltartó. Csak belehelyezi a mami a szívókákat, és már szabad is mindkét keze. 
Magyar oldalon itt találtam meg, de van sokkal olcsóbb változat is például eBayen, itt.  Mi is az olcsóbbat vásároltuk meg, és teljesen tökéletes. Persze ennek is több fajtája létezik, érdemes körülnézni a piacon.
  • Melltartóbetét:
Hasznos apróság, különösen ha a szoptató anyuka dolgozik, vagy csak egyszerűen elmegy otthonról.
Magyar oldalon itt találtam meg szintén a Lansinoh termékét, itt pedig az  angol eBay oldalán.
  • Cumisüveg
Még a szoptatós anyukáknak is szüksége lehet elõbb utóbb egy-egy cumisüvegre. Mi is vásároltunk persze... vagy egy tucatot. Ezt sem volt egyszerū eldönteni, olyan nagy a választék.
A Tommy Tippee anti-colic+ cumisüvegkészletét vettük meg, és ez is jó választásnak bizonyult. A termék ismertetõ ismét bõvebb tájékoztaatást nyújt, de egy-két jó dolog saját tapasztalatból. Az üvegben található "szerkezet" azaz a levegőelvezető cső 80%-kal csökkenti a kólika kialakulásának lehetőségét.  Ennek a levegőelvezető csőnek a része egy  hőérzékelő csík, ami jelzi, ha túl meleg lenne a benne lévõ folyadék. A cumi rész anyamell formájú, illetve az üveg formája is nagyon jól van kialakítva, már Thomas is nagyon könnyen megfogja és megtartja.
Magyar oldalon Itt , az angol oldalon  pedig itt  találtam meg a készletet. 

  • Cumisüveg - bébiétel melegítõ
Ha már cumisüveg... cumisüveg melegítõ nélkül sem élet az élet... Mi az üveghez alkalmazkodva választottuk a Tommy Tippee Express and Go Baby Bottle and Pouch Warmer melegitõjét.
Ezt a fajtát kimondottan azoknak ajánlják akik az anyatejet fagyasztóban az általunk is használt zacskóban tárolják. A melegítõ úgy van kialakítva, illetve tartalmaz egy olyan plusz tartót, amit a zacskók felmelegítéséhez használhatunk. Ha üveget melegítünk, a tartót nem kell használni. A beállítása egyszerū, könnyen tisztítható. 

                         

Angol oldalon itt találjátok.

  

Van egy egyszerū változat is, ennek a videóját is felrakom:


Reméljük tudtunk segíteni valakinek. 


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Nagyi lettem Angliában - Márton nap

Az én angol konyhám - Szilvás morzsás süti

Az én angol konyhám - Olaszos húsgombóc