Ovikaland - Az állatok világnapja - 1
Sziasztok :) a héten ünnepeltük az Állatok világnapját. Ez adta az ötletet, hogy megosszak veletek néhány tartalmat az állatokkal kapcsolatban.
Az állatok világnapját 1931 óta ünnepeljük minden év október 4-én, Assisi Szent Ferenc halálának napján. Szent Ferenc az állatok védőszentje. A legenda szerint nemcsak értette az állatok nyelvét, hanem beszélgetett is velük, s már a 13. század elején azt hirdette, hogy nemcsak embertársainkat kell szeretnünk és tisztelnünk, hanem mindent, ami körülvesz minket, legyen az akár élő, akár élettelen.
MONDÓKÁK - DALOK - ZENE
Először a kicsinek:
A magyar gyermekirodalomban sok mondókát találtok az állatokról, egyet belinkelek nektek ide ... kutakodjatok tovább.
Ajánlom nektek a Mondókák és gyerekdalok sorozatát a YouTube csatornán. Nagyon kedves gyūjtemény, igényes a szövegválasztás, az elõadásmód és a rajzok animációk is.
A nagyobbakkal meghallgathatjátok vagy akár énekelhetitek is közösen ezeket a kedves gyerekdalokat, amiben szintén sok-sok állattal találkozhattok :
Ebben a Dúdoló összeállításban is több állatos dalt találtok összefűzve.
Ha szeretitek Gryllus Vilmost, ezt biztosan szívesen meghallgatjátok :
Ha már eleget énekeltetek, mutassátok meg a gyerekeknek, hogy ének nélkül, pusztán a hangszerek segítségével is bemutathatunk egy állatot. Hallgassátok meg, próbáljátok kitalálni melyik lehet ez az állat. Ha meg van, megpróbálhatjátok utánozni a hangját, mozgását vagy akár le is rajzolhatjátok.
Rimszkij Korszakov : A dongó
Zene:
A videó kapcsán beszélgethettek a hangszerekről, a zenekarról. A zenei tudás fejlesztésén túl jó lehetőség nyílik a szókincs bővítésére, új szavak megismerésére is.
Még mindig zene, most egy kis ritmusfejlesztés:
Ez annyira megtetszett nekem, hogy muszáj volt megosztanom veletek:
Ha van kedvetek, próbáljátok ki a nagyokkal.
(A mese aminek ez a dallam a zenéje volt lehet, hogy anyukátok vagy apukátok kedvence volt amikor kicsi volt... A címe: Mazsola és Tádé)
MESE -VERS
A mesék, versek világában is sok-sok állattal találkozhattok. Először olyanokat ajánlok nektek, amit csak hallgatnotok kell. Az elsőben kedvenc mesemondóm, Szabó Gyula mondja el nektek egy őzike történetét.
Sok szép mesét meghallgathattok a MOMO GYERMEKRÁDIÓ oldalán. Értékes meséket találtok, igazi nagy mesemondók gyönyörū előadásában. Persze a legjobb az lenne, ha a szülők maguk tudnák elmesélni a mesét a gyerekeknek, hiszen ilyenkor lehet a gyermek reakcióit ( izgalom, unalom, félelem...) korrigálni és kihasználni. De tudom ez nem mindig opció... Mivel a gyerekek nagyon hozzá vannak szokva a képi megjelenítéshez - azaz nem kell a fantáziájukat használni, hiszen a tv-ben készen kapják a képeket - az első alkalmakkal amikor mesét hallgattatok velük, bújjatok egymáshoz, és hallgassátok közösen a mesemondót. Segítsetek a gyerekeknek, hogy átélhessék a történetet, hogy elveszhessenek a mese világában. Különben egyedül nem biztos, hogy lesz türelmük végighallgatni, illetve nem fogják a mesehallgatás élményét megélni.
Mesék kicsiknek:
Mesék nagyobbaknak:
Persze ha szeretnétek látni is a mesét - bár gondolom ez nap mint nap megtörténik veletek - keresgéljetek a Magyar népmesék sorozatában - inkább nagyobbaknak:
...vagy a modern mesék palettáján...amit Ti valószínūleg jobban ismertek mint én. Ajánlom azért nektek Bogyó és Babóca, illetve Peppa malac történeteit. Mindegyik tele van érzelmekkel, tudásanyaggal, figurái nyugodtak, szerethetőek, a mesék hangulata pedig megnyugtató.
Versek állatokról:
Biztosan nektek is vannak otthon verseskönyveitek. Keresgéljetek bennük, találtok-e olyat ami állatokról szól.
Ha több verset szeretnétek, találtok az interneten bőven.
Ajánlok azért néhány oldalt:
Ha van kedvetek írjátok meg melyik vers tetszett a legjobban a gyerekeknek?
JÁTÉK
Keressetek otthon játékokat, amik kapcsolatosak az állatokkal. Ha vannak kis mūanyag állataitok és fa- vagy mūanyag kockáitok, építsetek állatkertet, vagy farmot. Etessétek, itassátok meg őket, engedjétek ki őket a szabadba. Beszéljétek meg, mit szeretnek enni, inni, hol laknak (házi állatok vagy vadon élnek), mi fedi a testüket, alszanak -e télen vagy nem, állandó helyen élnek vagy vándorolnak. Megnézhetitek milyen állatok élnek itt a környezetünkben (sok a mókus, a sirály, a tengeri állatok, a new forest póni...) és milyenek Magyarországon (nincs tenger...). Lehet valaki állatorvos, akihez el lehet vinni a beteg állatokat. Ezernyi lehetőség az ismeretek felelevenítésére, elmélyítésére, újak szerzésére... miközben csak játszotok.
Keressetek állatos témájú kirakókat, puzzlekat, memória kártyákat, játszatok azokkal ezekben a napokban.
Ha éppen nincs ilyen otthon, vágjatok ki képeket újságból, már nem használt fejlesztő füzetekbõl, vagy nyomtassatok ki A4-es méretben állatos képeket, (ha van lehetőségetek lamináljátok le), daraboljátok fel őket és máris kész a puzzle. Kicsiknek akár csak 2-3 darabra, nagyoknak természetesen több darabra vágjátok.
Ám ne feledjétek, az állatok szeretetét, gondozását, védelmét nem lehet csak könyvekből, videókból, játékból megtanulni... Az élménynyújtás, a tapasztalatszerzés, a tevékenykedés, az állatok természetben történő megfigyelése, a velük való kapcsolatba kerülés a legjobb módja annak, hogy a gyermekekben kialakuljon a szeretet, a tisztelet, a felelősségtudat környezetünk, illetve jelen esetben az állatok iránt. Menjetek tehát a természetbe, kiránduljatok farmokra, keressetek minél több olyan lehetőséget, ahol természetes életterükben találkozhattok az állatokkal.
Legközelebb hozok nektek néhány ötletet, hogyan tudjátok a gyerekek kreativitását, kézügyességét, matematikai képességeit fejleszteni, még mindig az állatok témakörében.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése